GŁOS ŚW. MARCINA

XXIX NIEDZIELA ZWYKŁA

Okres od 22.10.2017 r. – 29.10.2017 r


Ewangelia na niedzielę

CZYT.: IZ 45,1.4-6/PS 96,1.3-5.7-10AC/1TES 1,1-5B/MT 22,15-21

„Wtedy faryzeusze odeszli i naradzali się, jak by podchwycić Go w mowie. Posłali więc do Niego swych uczniów razem ze zwolennikami Heroda, aby Mu powiedzieli: Nauczycielu, wiemy, że jesteś prawdomówny i drogi Bożej w prawdzie nauczasz. Na nikim Ci też nie zależy, bo nie oglądasz się na osobę ludzką. Powiedz nam więc, jak Ci się zdaje? Czy wolno płacić podatek Cezarowi, czy nie? Jezus przejrzał ich przewrotność i rzekł: Czemu Mnie wystawiacie na próbę, obłudnicy? Pokażcie Mi monetę podatkową! Przynieśli Mu denara. On ich zapytał: Czyj jest ten obraz i napis? Odpowiedzieli: Cezara. Wówczas rzekł do nich: Oddajcie więc Cezarowi to, co należy do Cezara, a Bogu to, co należy do Boga.” (MT 22,15-21)

Spotykając człowieka nie od razu dostrzega się jego myśli, zamiary czy prawdziwe intencje. Świat bliźniego pozostaje tajemnicą. Istnieje zatem niebezpieczeństwo niewłaściwej oceny, przypisania
komuś fałszywych intencji. Faryzeusze szykują perfidną intrygę. Wysyłają do niego swoich uczniów wraz ze zwolennikami Heroda. Ci malują Jezusowi laurkę. Wiemy, jaki jesteś mądry, zawsze mówisz prawdę. Może się nabierzesz i przytakniesz naszej nieprawości. Jeśli tak, popadniesz w sprzeczność sam ze sobą, narazisz się tłumom. Jeśli wystąpisz przeciw Cezarowi, twoje dni są policzone. Po ludzku sytuacja bez wyjścia. Okazuje się jednak, że chrześcijaństwo specjalizuje się w poszukiwaniu wyjścia z sytuacji bez wyjścia.

Jezus zgodnie z życzeniem odpowiada w taki sposób, w jaki opisali go intryganci. Jest prawdomówny i w prawdzie naucza Bożej drogi. Nakazuje oddawać Cezarowi to, co należy do Cezara, a Bogu to, co należy do Boga. Owa odpowiedź Jezusa jest swoistą „drabiną do prawdy”. Oddaję coś wtedy, gdy zwracam to Właścicielowi. I tutaj wychodzi cała przewrotność faryzeuszowej koncepcji. Nie ma sprzeczności między porządkiem Boskim i ludzkim, ponieważ każdy godziwy porządek ludzki pochodzi od Boga. Oddając cześć Cezarowi, oddaje się jednocześnie cześć Bogu i na odwrót. Cezar staje się kimś w rodzaju administratora zarządzającego nie swoim mieniem.

Trzeba zawsze pamiętać o modlitwie za polityków i rządzących, ponieważ znajdują się właśnie w takiej „cezarowej” sytuacji – niełatwej, szczególnie przy ostatecznym rozrachunku z zarządzanych dóbr: „Biada prawodawcom ustaw bezbożnych i tym, co ustanowili przepisy krzywdzące” (Iz 10,1).

Intencje Mszalne

XXIX NIEDZIELA ZWYKŁA – 22.10.2017
07:00 Za + męża, ojca i dziadka Norberta SZEWCZYK, ++ rodziców Annę i Jana KIMLA, teściową Anielę ŚPIEWOK, dwóch jej mężów Ryszarda i Alojzego, szwagra Jerzego SZEWCZYK oraz ++ z pokrewieństwa
09:00 Za + męża, ojca i dziadka Grzegorza SOLUCH w 5. rocznicę śmierci, jego ++ rodziców, teściów i brata Piotra
10:30 Dziękczynna z podziękowaniem za otrzymane łaski z prośbą o dalsze Błogosławieństwo Boże i zdrowie z okazji 30. rocznicy ślubu małżonków Marii i Szymona WACHOWSKICH oraz o Opiekę Bożą dla całej rodziny (TD)
12:00 Za + córkę Monikę MIKLIS – STASIEŃKO, ++ rodziców Jadwigę i Augustyna GUT, teścia Józefa MIKLIS oraz ++ z pokrewieństwa GUT, GUROWIEC, MIKLIS
15:45 Nabożeństwo Różańcowe
16:30 Dziękczynna z podziękowaniem za otrzymane łaski z prośbą o dalsze Błogosławieństwo Boże i zdrowie w rodzinie BODORA – PUZA
PONIEDZIAŁEK 23.10.2017 – DZIEŃ POWSZEDNI
07:00 Za + Jana WŁOKA, ofiarowana od przyjaciół żony
17:15 Nabożeństwo Różańcowe
18:00 1. Za + dziadków Gertrudę i Ernesta MUSIALIK, ich synów Eugeniusza, Romualda, Edmunda, brata Damiana, ciocię Helenę i ++ z rodziny z obu stron.
2. Za ++ męża i ojca Zbigniewa KORCZAK w 15. rocznicę śmierci i rodziców Bolesława i Monikę RYMER
WTOREK 24.10.2017 – DZIEŃ POWSZEDNI
07:00 Za ++ rodziców Mirosława i Jadwigę BUKOWIEC
17:15 Nabożeństwo Różańcowe
18:00 1. Za + męża, ojca i dziadka Stefana SIWIEC w 2. rocznicę śmierci.
2. Za ++ Józefa, Agnieszkę i Janinę GŁĄB, ich rodziców i ++ z pokrewieństwa
ŚRODA 25.10.2017 – DZIEŃ POWSZEDNI
07:00 Za ++ rodziców Janinę i Antoniego PISULA i męża Jerzego
17:15 Nabożeństwo Różańcowe
18:00 1. Za ++ żonę Stefanię SPRYCHA w 4. rocznicę śmierci, rodziców, siostrę Wandę, teściów, szwagrów i ++ z pokrewieństwa.
2. Za ++ żonę, matkę i babcię Joannę RYZOŃ w 2. rocznicę śmierci, jej rodziców Helenę i Józefa ZEJER, siostrę Stefanię, szwagra Leopolda, rodziców Janinę i Michała RYZOŃ i szwagierkę Wiesławę
CZWARTEK 26.10.2017 – DZIEŃ POWSZEDNI
07:00 Za + Jana WŁOKA, ofiarowana od przyjaciół żony ze Szkoły Nowej Ewangelizacji – Opatowice
17:15 Nabożeństwo Różańcowe
18:00 1. Za ++ Adelajdę SZWARC w rocznicę śmierci, jej męża Józefa, ich córkę Teresę i ++ z pokrewieństwa.
2. Za ++ rodziców, teściów, braci, siostrę, szwagrów, ++ z pokrewieństwa oraz osoby zaprzyjaźnione Panu Bogu wiadome
PIĄTEK 27.10.2017 – DZIEŃ POWSZEDNI
07:00 Za ++ rodziców Gertrudę i Józefa LUKOSZ, siostrę i ciocię Urszulę, szwagra Kazimierza SKRZYPIEC, Franciszkę i Jerzego SROKA, ich syna Jerzego, Annę i Jerzego BARTOSIEWICZ, dziadków Florentynę i Michała BOK, Annę i Teodora LUKOSZ oraz ++ z pokrewieństwa
17:15 Nabożeństwo Różańcowe
18:00 1. Za ++ rodziców Annę i Antoniego MIŚKÓW, Stefanię i Antoniego BOK, braci Piotra i Antoniego, szwagrów Emila i Piotra, siostrzeńca Zdzisława, kuzynów Rozalię i Józefa, ich rodziców, Zofię ADAMSKĄ i dusze w czyśćcu cierpiące.
2. Za ++ ojca Wilhelma ZUBER w rocznicę śmierci, matkę Annę, brata Pawła oraz ++ dziadków ZUBER, KADZIOCH, ZIAJA, KUBECKI, Katarzynę i Sebastiana
SOBOTA 28.10.2017 – ŚWIĘTO ŚW. APOSTOŁÓW SZYMONA I JUDY TADEUSZA
07:00 Intencja wolna
16:15 Nabożeństwo Różańcowe
17:00 Dziękczynna z podziękowaniem za otrzymane łaski z prośbą o dalsze Błogosławieństwo Boże i zdrowie z okazji 45. rocznicy ślubu małżonków Joanny i Edwarda WOŹNICZKO oraz o Opiekę Bożą dla całej rodziny (TD).
XXX NIEDZIELA ZWYKŁA – UROCZYSTOŚĆ POŚWIĘCENIA KOŚCIOŁA WŁASNEGO – 29.10.2017
07:00 Do Miłosierdzia Bożego za ++ męża Andrzeja BEDNAROWSKIEGO, we wspomnienie urodzin, ojca Franciszka OŻÓG i Zdzisława SZYDEŁKO
09:00 Za ++ rodziców Mariannę i Józefa w 7. rocznicę ich śmierci
10:30 W intencji Parafian
12:00 Za ++ rodziców Teresę i Edwarda JUDA, siostrę zakonną Gertrudę REICHEL, Katarzynę JUDA i ++ z rodziny JUDA, JĘDZURA
15:45 Nabożeństwo Różańcowe
16:30 Za ++ męża Zygmunta KWAŚNY w 3. rocznicę śmierci, siostrę Gabrielę, teścia Romana i ++ z pokrewieństwa

Ogłoszenia parafialne

 1. Zapraszamy na NABOŻEŃSTWA RÓZAŃCOWE: w niedzielę o godz. 15:45, w tygodniu o 17:15, a w sobotę o 16:15.
 2. Dzisiaj (22.10) przeżywamy NIEDZIELĘ MISYJNĄ, którą rozpoczynamy Tydzień Misyjny.
 3. W poniedziałek (23.10) kolejną rocznicę swoich urodzin obchodzić będzie Biskup Senior Gerard Kusz, pamiętajmy o Księdzu Biskupie w naszych modlitwach.
 4. W czwartek zapraszamy dzieci i gimnazjalistów z naszej parafii na Mszę św. szkolną o godz. 18:00. Przez cały rok dzieci i młodzież przed tą Mszą św. mają swoją okazję do spowiedzi św.
 5. W przyszłą niedzielę (29.10) przypada UROCZYSTOŚĆ POŚWIĘCENIA WŁASNEGO KOŚCIOŁA.
 6. KOLEKTY: dzisiejsza na MISJE. Za tydzień na bieżące potrzeby PARAFII.
 7. Składamy serdeczne podziękowania za prace wykonane w kościele i wokół kościoła w minionym tygodniu. Dziękujemy za złożone ofiary i kwiaty. W przedsionku kościoła do nabycia prasa katolicka.
 8. Od (03.10) przyjmujemy intencje jubileuszowe i dziękczynne na 2018r. (za żywych), pozostałe (za zmarłych) można będzie rezerwować od piątku 3 listopada.
 9. Parafia organizuje wycieczko-pielgrzymkę „Sanktuaria Podhala”, która odbędzie się 27-30 kwietnia 2018r. Koszt wyjazdu – noclegi, wyżywienie, przejazdy i inne opłaty to 420zł. Zapisy w zakrystii lub w kancelarii wraz z zaliczką 120zł. Szczegóły na plakatach lub u ks. Damiana. Zachęcamy do wspólnego pielgrzymowania i wypoczynku.
 10. Informujemy o likwidacji nie opłaconych miejsc grobowych, ze względu na brak miejsc do pochówku.
 11. 4 listopada OBLĘŻENIE JASNEJ GÓRY przez mężczyzn – szczegóły na plakatach.
 12. Zbiórka ministrantów w sobotę o godz. 9:00. Można zapisać się jeszcze do grona ministrantów

Czy wiesz że…

moc modlitwy różańcowej objawiła się swego czasu także na Filipinach. W latach 80. XX wieku dyktator F. Marcos rozwiązał parlament i rozpoczął aresztowania. Część ludzi zbuntowała się i odmówiła mu posłuszeństwa. Wiedzieli jednak, że sami nie mają szans. Poprosili o pomoc kard. J. Sina, prymasa Filipin. Kardynał zamknął się na półtorej godziny w swojej kaplicy. Kiedy wyszedł, wezwał ludzi przez katolickie radio, aby wyszli na ulicę i bronili przyjaciół. Ludzie usłyszeli i odpowiedzieli. W ciągu kilku godzin w Alei Objawienia stanęły 2 mln. ludzi. Przyszli całymi rodzinami z różańcami w rękach. Po 4 dniach na ulicę wyjechały czołgi, które ruszyły wprost na tłum. Zebrani modlili się głośno na różańcu. Czołgi zatrzymały się, a po chwili sami żołnierze przyłączyli się do modlitwy. Gdy nadszedł rozkaz rozpędzenia tłumu gazem, zmiana wiatru sprawiła, że ci, którzy go wykonali, sami zaczęli kaszleć i uciekać. I tak w dniach 22-25 lutego 1986 r. w stolicy Filipin Manili, w Alei Objawienia się Świętych dokonała się pokojowa rewolucja, a moc modlitwy przyczyniła się do pokonania dyktatora.

O skuteczności tej modlitwy można przekonać się także, patrząc na codzienne życie wielu osób. Mogą świadczyć o tym choćby liczne wota w kościołach zawieszane przy obrazach Matki Bożej Różańcowej.

Świadkiem mocy tej modlitwy był też św. Jan Paweł II, który w czasie wspólnej modlitwy różańcowej w Ludźmierzu powiedział: „Zawsze mogłem na nią liczyć, szczególnie w momentach trudnych bardzo jej potrzebuję i nadal was o nią proszę”.

Ofiary składane przy zakupie gazetek przeznaczone są na pokrycie kosztów ich produkcji
oraz na potrzeby wspólnoty Ministrantów i Lektorów.
Bóg zapłać w ich imieniu za wszelkie składane ofiary.

Informator z ubiegłego tygodnia