GŁOS ŚW. MARCINA

III NIEDZIELA ADWENTU

Okres od 17.12.2017 r. – 24.12.2017 r


Ewangelia na niedzielę

CZYT.: IZ 61,1-2A.10-11/ŁK 1,46-50.53-54/1TES 5,16-24/J 1,6-8.19-28

„Pojawił się człowiek posłany przez Boga – Jan mu było na imię. Przyszedł on na świadectwo, aby zaświadczyć o światłości, by wszyscy uwierzyli przez niego. Nie był on światłością, lecz /posłanym/, aby zaświadczyć o światłości. Takie jest świadectwo Jana. Gdy Żydzi wysłali do niego z Jerozolimy kapłanów i lewitów z zapytaniem: Kto ty jesteś?, on wyznał, a nie zaprzeczył, oświadczając: Ja nie jestem Mesjaszem. Zapytali go: Cóż zatem? Czy jesteś Eliaszem? Odrzekł: Nie jestem. Czy ty jesteś prorokiem? Odparł: Nie! Powiedzieli mu więc: Kim jesteś, abyśmy mogli dać odpowiedź tym, którzy nas wysłali? Co mówisz sam o sobie? Odpowiedział: Jam głos wołającego na pustyni: Prostujcie drogę Pańską, jak powiedział prorok Izajasz. A wysłannicy byli spośród faryzeuszów. I zadawali mu pytania, mówiąc do niego: Czemu zatem chrzcisz, skoro nie jesteś ani Mesjaszem, ani Eliaszem, ani prorokiem? Jan im tak odpowiedział: Ja chrzczę wodą. Pośród was stoi Ten, którego wy nie znacie, który po mnie idzie, a któremu ja nie jestem godzien odwiązać rzemyka u Jego sandała. Działo się to w Betanii, po drugiej stronie Jordanu, gdzie Jan udzielał chrztu” (J 1,6-8.19-28)

Niedziela radości kieruje nasze serca i pragnienia tam, gdzie odnajdujemy prawdziwą radość. Życie jest często poszukiwaniem radość. Zapominamy, że jedynie w Panu możemy odnaleźć jej pełnię. Niespokojne jest nasze serce, dopóki nie spocznie w Bogu. Fałszywa radość przynosi chwilową wesołkowatość, ale nigdy nie da spełnienia. Trzeba oczyścić serca z fałszywych i złudnych pragnień, które dają tylko namiastkę radości. Pismo Święte zachęca do radości w Panu, który tak niezwykle objawia się w stworzonym wszechświecie.

W dzisiejszej Ewangelii możemy zaobserwować scenę w której do Jana Chrzciciela przychodzą Żydzi z Jerozolimy, którzy oczekują odpowiedzi na pytanie: Kim ty jesteś? Jest to okazja dla Jana do dania świadectwa nie o sobie samym, ale o Kimś większym. Święty Jan trzykrotnie zaprzecza, że nie jest Mesjaszem ani Eliaszem, ani innym prorokiem.

Wysłannicy wtedy starają się podważyć jego działalność, zadając kolejne pytanie: Czemu zatem chrzcisz? Próbują znaleźć legalność wystąpienia Jana Chrzciciela. Staje się to kolejną okazją do świadectwa o Bogu. Swoją tożsamość Jan Chrzciciel odkrywa w Jezusie. Odnajduje ją w tym, który go posyła, aby wypełniał misję w Jego imieniu, a ściślej przygotował lud na Jego przyjęcie. Często i nam w życiu społecznym i politycznym próbuje się odebrać głos, że nie mamy prawa tego czynić. Niech to będzie okazją dla nas do odważnego i radosnego dawania świadectwa o Jezusie, który nas posyła najpierw do świata, a nie od razu do nieba. Jeżeli przyznamy się do Niego na ziemi, to i On przyzna się do nas wobec Boga Ojca w niebie

Intencje Mszalne

III NIEDZIELA ADWENTU – GAUDETE – 17.12.2017
07:00 Za ++ żonę Halinę KOBA, rodziców SOSNOWSKI, KOBA oraz ++ z pokrewieństwa
09:00 Za + męża, ojca i dziadka Lucjana KORZUS we wspomnienie urodzin oraz ++ z rodzin KORZUS, ZIOB
10:30 W intencji Parafian
12:00 Za + męża i ojca Zdzisława WILK w 3 rocznicę śmierci, ++ rodziców Jadwigę i Bolesława KRZYKOWIAK, teścia Stanisława WILK oraz ++z pokrewieństwa
15:45 NIESZPORY ADWENTOWE
16:30 W intencji Dzieci przyjmujących Sakrament Chrztu Św., ich rodziców i chrzestnych oraz z prośbą o Błogosławieństwo Boże dla Rocznych Dzieci
PONIEDZIAŁEK 18.12.2017 – DZIEŃ POWSZEDNI
07:00 Dziękczynna z podziękowaniem za otrzymane łaski z prośbą o dalsze Błogosławieństwo Boże i zdrowie z okazji urodzin Marii
18:00 1. Za ++ Bronisławę LASOTA, jej ++ męża Bronisława, ich syna Andrzeja i wnuka Mirosława.
2. Za ++ męża Antoniego BRYŚ, rodziców Marię i Henryka, teściową Krystynę, szwagrów Franciszka i Jerzego oraz ++ z pokrewieństwa
WTOREK 19.12.2017 – DZIEŃ POWSZEDNI
07:00 Za ++ babcię Gertrudę SROKA w 25. rocznicę śmierci oraz za ++ rodzeństwo
18:00 1. Za + syna Dawida SPROT w 21. rocznicę śmierci, ++ rodziców Teresę i Roberta SOLOCH, dusze opuszczone oraz w czyśćcu cierpiące.
2. Za + matkę Hildegardę w 22. rocznicę śmierci, ojca Mieczysława w 9. rocznicę śmierci oraz ++ z pokrewieństwa z obu stron
ŚRODA 20.12.2017 – DZIEŃ POWSZEDNI
07:00 Za ++ męża Andrzeja GŁOGOWSKIEGO, teściów Teodora i Martę, ich syna Herberta, córkę Magdalenę, szwagierkę Mariannę, rodziców Edwarda i Marię MIZERSKICH oraz brata Henryka
18:00 1. Za ++ rodziców Aldonę i Rajmunda KLONOWSKICH, ks. Jana KLONOWSKIEGO, Józefę i Józefa GRABOWSKICH oraz wszystkich ++ krewnych z obu stron.
2. Za ++ Zofię JASTRZĘBSKĄ – intencja ofiarowana od sąsiadów z ulicy Janasa 1 i 2.
19:00 ADORACJA NAJŚWIĘTSZEGO SAKRAMENTU
CZWARTEK 21.12.2017 – DZIEŃ POWSZEDNI
07:00 Za ++ Stefana LUDYGA w rocznicę śmierci i wspomnienie urodzin, jego żonę Matyldę, Małgorzatę, Józefa i Alfonsa ZIOB oraz ++ z pokrewieństwa z obu stron
18:00 1. Za + męża, ojca i dziadka Romana KWAŚNY w 1. rocznicę śmierci.
2. Za + Aurelę BABIUCH w 30. dniu po śmierci.
PIĄTEK 22.12.2017 – DZIEŃ POWSZEDNI
07:00 Z podziękowaniem za otrzymane łaski, prosząc o dalsze w pewnej intencji
17:00 ADORACJA NAJŚWIĘTSZEGO SAKRAMENTU
18:00 Dziękczynna z podziękowaniem za otrzymane łaski z prośbą o dalsze Błogosławieństwo Boże i zdrowie z okazji 70. rocznicy urodzin SZCZEPANA SMOL oraz o opiekę Bożą dla całej rodziny
SOBOTA 23.12.2017 – DZIEŃ POWSZEDNI
07:00 Za ++ rodziców Marię i Eugeniusza GOŁĄB, dziadków z obu stron oraz ++ z pokrewieństwa
17:00 Za ++ Gertrudę KORZUS – intencja ofiarowana od sąsiadów i znajomych z ulicy Niedziałkowskiego
IV NIEDZIELA ADWENTU – WIGILIA ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA – 24.12.2017
07:00 Intencja wolna
09:00 Za + męża Bernarda JONIEC, rodziców Marię i Stanisława RENKA, teściów Matyldę i Józefa JONIEC, dziadków, ++ z pokrewieństwa oraz ++ Kapłanów
10:30 W intencji Parafian
12:00 Intencja wolna
24:00 PASTERKA: W intencji Parafian

Ogłoszenia parafialne

 1. Świętujemy dzisiaj III Niedzielę Adwentu. Na godzinę 15:45 zapraszamy na adwentowe nieszpory. O godz. 16:30 Msza św. wieczorna w czasie której do wspólnoty Kościoła przez chrzest zostaną włączone nowe dzieci oraz pobłogosławione zostaną dzieci roczne.
 2. Serdecznie zapraszamy do udziału w ostatnich w tym roku Mszach św. roratnich, które w naszej parafii od poniedziałku do piątku o godz. 18:00. Zapraszamy dzieci z lampionami, młodzież i dorosłych. Niech to będzie także część naszego przygotowania się do Świąt Bożego Narodzenia.
 3. Okazja do skorzystania z Sakramentu Pokuty i Pojednania przed Świętami Bożego Narodzenia: w poniedziałek (18.12), wtorek (19.12), środę (20.12), czwartek (21.12), piątek (22.12), sobotę (23.12) od godz. 6:30 do 7:00 oraz od 13:00 do 16:00. Dzieci i młodzież zapraszamy w środę i w czwartek od godz. 13:00.
 4. KOLEKTY: dzisiejsza (kopertowa) na remont naszych kościołów i w przyszłą niedzielę na bieżące potrzeby parafii.
 5. W przyszłą niedzielę (24.12) Wigilia Świąt Bożego Narodzenia. Pamiętajmy o zachowaniu naszych tradycji. Niech nie zabraknie podczas uroczystej kolacji odczytania fragmentu Pisma Świętego, modlitwy i dzielenia się opłatkiem, a przed tym zachowania tradycyjnej wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.
  W tym roku Wigilia przypada w niedzielę, Msze św. o godz. 7:00, 9:00, 10:30, 12:00. Na godzinę 24:00 zapraszamy na PASTERKĘ, która sprawowana będzie w intencji Parafian. Kolekta przeznaczona będzie na „Fundusz Obrony Życia”.
 6. Dziękujemy za sprzątanie naszego kościoła i jego obejścia. Dziękujemy za wszelkie składane ofiar. Słowo podziękowania także dla darczyńcy, który przekazał pierniki dla chorych i seniorów naszej Parafii, których odwiedzaliśmy w miniony piątek i sobotę.
 7. W Uroczystość Bożego Narodzenia (25.12) nie będzie Mszy św. wieczornej o godz. 16:30. Nieszpory kolędowe o godz. 15:00 w czasie których poświęcimy wodę, kredę i kadzidło.
 8. We wtorek (26.12) II Dzień Uroczystości Narodzenia Pańskiego – Święto Św. Szczepana. Msze św. jak w każdą niedzielę. W tym dniu nie ma Nieszporów.
 9. Od 27 grudnia (środa) rozpoczynamy duszpasterskie odwiedziny kolędowe – kolędę. Cała ofiara kolędy przeznaczona jest na remonty naszych kościołów oraz na pokrycie kosztów wycinki drzew. Natomiast ofiary składane do puszek ministrantów przeznaczone będę na pokrycie kosztów ich wspólnego wakacyjnego wyjazdu w góry.
 10. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej, naszego informatora parafialnego, opłatków na wigilijny stół oraz świec Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom.
 11. W środę (20.12) od godz. 19:00 zapraszamy na Adorację Najświętszego Sakramentu. Zakończenie Adoracji około godz. 20:00. W tym czasie okazja do skorzystania z Sakramentu Pokuty.
 12. W tym tygodniu przypadają kwartalne dni modlitw o życie chrześcijańskie rodzin.
 13. W środę (20:12) na godzinę 9:00 zapraszamy chętnych mężczyzn i młodzieńców do pomocy przy stawianiu choinek i stajenki

Czy wiesz że…

w przepisach Kodeksu Prawa Kanonicznego czytamy, że na podstawie prawa Bożego wszyscy wierni zobowiązani są do czynienia pokuty, zaś szczególnymi okresami pokuty są wszystkie piątki całego roku oraz okres Wielkiego Postu. Kodeks dodaje, że we wszystkie piątki (chyba że w któryś z nich wypada uroczystość) obowiązuje wstrzemięźliwość, czyli powstrzymanie się od spożywania pokarmów mięsnych. Wstrzemięźliwość zalecana jest też w Wigilię Bożego Narodzenia, ze względu na wyjątkowy charakter tego dnia w Polsce.

Owa wstrzemięźliwość bywa w potocznym języku błędnie nazywana postem. Post bowiem jest nie tylko powstrzymaniem się od spożycia mięsa, lecz także ograniczeniem ilości przyjmowanego pokarmu do jednego sycącego posiłku w ciągu dnia. Wolno przy tym w ciągu dnia postnego w innych porach przyjąć „trochę pokarmu”. Taki post (zwany też w odróżnieniu od wstrzemięźliwości postem ścisłym) obowiązuje tylko dwa dni w ciągu roku: w Środę Popielcową i Wielki Piątek.

Ważne jest, by pamiętać, że wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14. rok życia, zaś post – wszystkich między 18. i 60. rokiem życia. Bywają jednak sytuacje, kiedy zachowanie wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych jest niemożliwe. Po lekturze tych wszystkich zakazów i nakazów może się zrodzić pytanie o ich celowość. Jednak wszystkie podejmowane umartwienia mają na celu uświadomienie sobie, że nasze życie to nie tylko życie cielesne, lecz również – a może przede wszystkim – życie duchowe. Powstrzymywanie się od rzeczy dobrych i przyjemnych (a taką jest z pewnością także jedzenie) ma też na celu zahartowanie nas w walce z pokusami, jest też wreszcie umartwieniem podejmowanym z wdzięczności za mękę i śmierć, jaką dla naszego zbawienia podjął Chrystus. Niech będzie to choćby małym wynagrodzeniem za grzechy i znakiem sprzeciwu wobec świata, który zdał się zapomnieć, komu zawdzięcza swe odkupienie.

Ofiary składane przy zakupie gazetek przeznaczone są na pokrycie kosztów ich produkcji
oraz na potrzeby wspólnoty Ministrantów i Lektorów.
Bóg zapłać w ich imieniu za wszelkie składane ofiary.

Informator z ubiegłego tygodnia