GŁOS ŚW. MARCINA

 

UROCZYSTOŚĆ ZESŁANIA DUCHA ŚW

Okres od 20.05.2018 r. – 27.05.2018 r

 

Ewangelia na niedzielę

 

CZYT.: DZ 2,1-11 / PS 104 / GA 5,16-25 / J 15,26-27; 16,12-15

Jezus powiedział do swoich uczniów: Gdy przyjdzie Paraklet, którego Ja wam poślę od Ojca, Duch Prawdy, który od Ojca pochodzi, On zaświadczy o Mnie. Ale wy też świadczycie, bo jesteście ze Mną od początku.
Jeszcze wiele mam wam do powiedzenia, ale teraz znieść nie możecie. Gdy zaś przyjdzie On, Duch Prawdy, doprowadzi was do całej prawdy. Bo nie będzie mówił od siebie, ale powie wszystko, cokolwiek usłyszy, i oznajmi wam rzeczy przyszłe. On Mnie otoczy chwałą, ponieważ z mojego weźmie i wam objawi. Wszystko, co ma Ojciec, jest moje. Dlatego powiedziałem, ze z mojego weźmie i wam objawi.

Zesłanie Ducha Świętego staje się dopełnieniem dzieła zbawienia. Mówią nam o tym słowa dzisiejszej prefacji: aby doprowadzić do pełni misterium paschalnego zesłałeś dzisiaj
Ducha Świętego na wszystkich, których uczyniłeś swoimi przybranymi dziećmi
. Przyjęcie Ducha Świętego uzdolni nas do prawdziwego poznania Boga i uznania Go jedynym Panem i Zbawicielem, a także umacniając naszą wiarę, pośle nas, abyśmy głosili Dobrą Nowinę wszelkiemu stworzeniu.
W jaki sposób przyjdzie do nas Duch Święty? Tak jak do apostołów w Wieczerniku? Pod postacią języków ognia? Tego nie wiemy, bo Duch wieje, kędy chce. Pewne jest jedno. On przyjdzie.
Może nam się wydawać, że idziemy z Jezusem tak trochę po omacku. Przed nami ciemność, nic nie rozumiemy, bo nic nie słyszymy i często jedynie i wara w Boga pcha nas do przodu. Apostołowie też wielu rzeczy nie rozumieli, mieli jednak obietnicę Jezusa, że kiedy przyjdzie Duch Prawdy, doprowadzi ich do całej prawdy.
W naszym pójściu za Jezusem rzeczą fundamentalną jest wzywanie na pomoc Ducha Świętego, bo to On będzie lampą la naszych stóp i światłem na ścieżce naszego życia. Paraklet jest naszym nauczycielem i obrońcą. Nie możemy tracić nadziei, bo pomoc pochodzi od Pana, który stworzył niebo i ziemię i On umocni nas swoim Duchem.
Wołajmy dziś z całego serca: Przyjdź Duchu Święty

 

Intencje Mszalne

NIEDZIELA 20.05.2018 – UROCZYSTOŚĆ ZESŁANIA DUCHA ŚWIĘTEGO
07:00 Dziękczynna z podziękowaniem za otrzymane łaski z prośbą o dalsze Błogosławieństwo Boże i zdrowie w rodzinie MACHULA
09:00 Za + męża, ojca i dziadka Wernera GÓRA
10:30 Do Jezusa Eucharystycznego w intencji Dzieci z okazji 1. rocznicy przyjęcia Komunii Św. oraz ich rodziców i rodziców chrzestnych
12:00 Za ++ rodziców Władysława i Wandę KOZDRAŚ w 10. rocznicę ich śmierci, Kazimierza i Pelagię KUCHARSKICH w 8. rocznicę śmierci oraz ++ z rodziny KOZDRAŚ, KUCHARSKI i FISTER
15:45 NABOŻEŃSTWO MAJOWE I RÓŻANIEC FATIMSKI
16:30 W intencji Dzieci przyjmujących Sakrament Chrztu Świętego, ich rodziców i rodziców chrzestnych oraz o Błogosławieństwo Boże dla rocznych dzieci
PONIEDZIAŁEK 21.05.2018 – ŚWIĘTO NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY, MATKI KOŚCIOŁA
07:00 Za + Stanisława ŻEGLEŃ – intencja ofiarowana od rodziny Herbutów
17:30 NABOŻEŃSTWO MAJOWE
18:00 1. Za ++ Roberta KILCZAN w rocznicę śmierci, jego rodziców i córkę Beatę.
2. Za ++ rodziców Helenę i Feliksa PIONTEK, męża Stefana MYRCIK, teściów oraz ++ z pokrewieństwa i dusze w czyśćcu cierpiące
WTOREK 22.05.2018 – DZIEŃ POWSZEDNI
07:00 Za ++ rodziców Roberta i Paulinę CZERNECKI, dwie córki, dwóch synów, rodzeństwo, męża Pawła KISZEL oraz ++ z rodziny i dusze opuszczone
17:30 NABOŻEŃSTWO MAJOWE
18:00 Dziękczynna z podziękowaniem za otrzymane łaski z prośbą o dalsze Błogosławieństwo Boże i zdrowie z okazji 65. Rocznicy urodzin Mariana OGIERMAN oraz o Opiekę Bożą dla całej rodziny (TD).
ŚRODA 23.05.2018 – DZIEŃ POWSZEDNI
07:00 Intencja wolna
17:30 NABOŻEŃSTWO MAJOWE
18:00 1. Za ++ rodziców Helenę i Romana FILER, ++ z rodzin FILER, MOSKWIŃSKI, teściów Dionizę i Eryka SZEWERDA oraz Marię SKAŁECKĄ.
2. Za ++ teściową Wandę ZACHNIK w 2. rocznicę śmierci, teścia Ryszarda, szwagra Jacka oraz męża Kazimierza
CZWARTEK 24.05.2018 – ŚWIĘTO JEZUSA CHRYSTUSA NAJWYŻSZEGO I WIECZNEGO KAPŁANA
07:00 W intencji Kapłanów, którzy posługiwali, posługują i pochodzą z naszej Parafii
16:00 Dziękczynna z podziękowaniem za otrzymane łaski z prośbą o dalsze Błogosławieństwo Boże i zdrowie z okazji 60. rocznicy ślubu małżonków Marii i Jerzego RENSZ oraz o Opiekę Bożą dla całej rodziny (TD)
17:30 NABOŻEŃSTWO MAJOWE
18:00 1. Za ++ matkę i babcię Irenę BRYCHCY w rocznicę śmierci oraz jej męża Stefana i syna Wiesława.
2. Za ++ matkę chrzestną Leokadię KULOZIK, jej męża Gotfrieda, ++ z rodzin JASIURKOWSKI, PLOCH i REICHEL oraz ++ Kapłanów
PIĄTEK 25.05.2018 – DZIEŃ POWSZEDNI
07:00 Intencja wolna
17:00 ADORACJA NAJŚWIĘTSZEGO SAKRAMENTU I NABOŻEŃSTWO MAJOWE
18:00 1. Za + Aurelę BABIUCH – intencja ofiarowana od kolegi Gienka z Bielska.
2. Za ++ żonę, matkę i babcię Jolantę KAJMOWICZ w 4. rocznicę śmierci oraz rodziców i siostrę.
SOBOTA 26.05.2018 – WSPOMNIENIE ŚW. FILIPA NEREUSZA, PREZBITERA
07:00 Intencja wolna
16:30 NABOŻEŃSTWO MAJOWE
17:00 O Boże Błogosławieństwo i zdrowie dla Matek z okazji ich Święta
NIEDZIELA 27.05.2018 – UROCZYSTOŚĆ NAJŚWIĘTSZEJ TRÓJCY
07:00 Intencja wolna
09:00 Za + Mariana RYBA – intencja ofiarowana od brata Ryszarda z rodziną
10:30 Do Anioła Stróża prosząc o zdrowie, Opiekę i Błogosławieństwo Bożę dla Piotra CIMAŁA z okazji 1. rocznicy urodzin oraz o Opiekę Bożą dla rodziców i rodziców chrzestnych
12:00 Za ++ syna Tomasza, Stanisława i Stanisławę LIZUREJ, Józefę, Mieczysława, Krystynę i Zdzisława ZATORSKICH oraz Sebastiana KRÓL
15:45 NABOŻEŃSTWO MAJOWE I RÓŻANIEC FATIMSKI
16:30 Za ++ Macieja i Lidię ZIOB

Ogłoszenia parafialne

 1. Dzisiaj (20.05) Uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Kończy ona okres wielkanocny. Zapraszamy na nabożeństwo majowe oraz modlitwę do Ducha Świętego o godz. 15:45.
 2. Przeżywamy miesiąc maj, który poświęcony jest Matce Bożej. Zapraszamy na nabożeństwa majowe: w tygodniu o godz. 17:30, w sobotę o 16:30, a w niedzielę o 15:45.
 3. W poniedziałek (21.05) Święto NMP Matki Kościoła. Rozpoczyna się Okres Zwykły w Roku Liturgicznym.
 4. We wtorek (22.05) po Mszy św. wieczornej (około 18:30) spotkanie Róż Różańcowych (na salkach).
 5. W czwartek (24.05) Święto Jezus Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana. O godz. 7:00 Msza św. w intencji kapłanów, którzy posługiwali, posługują i pochodzą z naszej Parafii.
 6. W czwartek (24.05) o godz. 18:00 Msza św. szkolna – zapraszamy dzieci i młodzież. Po Mszy św. (18:30) swoje spotkanie mają kandydaci do bierzmowania, uczniowie klas II gimnazjum oraz VII szkoły podstawowej
 7. W sobotę (26.05) o godz. 9:00 spotkanie kandydatów na ministrantów, ministrantów i lektorów. Zapraszamy chłopców, którzy chcieliby dołączyć do grona ministrantów, zwłaszcza chłopców którzy w tym roku przystąpili do I Komunii Świętej.
 8. W sobotę (26.05) przypada Dzień Matki. Zapraszamy na nabożeństwo majowe o godz. 16:30 i Mszę św. o godz. 17:00 w intencji Matek.
 9. W przyszłą niedzielę (27.05) Uroczystość Trójcy Świętej która kończy okres przyjmowania Komunii Świętej wielkanocnej.
 10. W przyszłą niedzielę (27.05) Piesza Pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do Piekar Śląskich. Wymarsz z kościoła o godz. 6:00, powrót około 18:00.
 11. W przyszłą niedzielę (27.05) zapraszamy na zwiedzanie z przewodnikiem Starego kościoła. Początek o godz. 17:30.
 12. Kolekty: dzisiejsza na bieżące potrzeby Parafii, w przyszłą niedzielę na pokrycie kosztów wystroi ołtarzy przygotowywanych na procesję Bożego Ciała.
 13. Składamy serdeczne podziękowanie za prace wykonane w kościele i wokół kościoła w minionym tygodniu. Dziękujemy za złożone ofiary i kwiaty.
 14. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej oraz naszego informatora parafialnego „Głos św. Marcina”.
 15. W tym roku Uroczystość Bożego Ciała przypada 31 maja. Procesja przejdzie ulicami Janasa, Bałkańską, Kardynała Wyszyńskiego i Repecką do kościoła.
 16. Autokarowa Parafialna Pielgrzymka na Jasną Górę odbędzie się we wtorek 19 czerwca, koszt wyjazdu to 25zł, zapisy w zakrystii lub kancelarii, prosimy przy zapisywaniu się o podanie adresu, numeru pesel oraz wpłatę.

Opowiastka dla ducha

„Dwaj przyjaciele”


Starszy nazywał się Frank i miał 20 lat. Młodszy Ted miał 18 lat. Wiele czasu spędzali razem, ich przyjaźń sięgała czasów szkoły podstawowej. Razem postanowili zaciągnąć się do wojska. Przed wyjazdem przyrzekli sobie u rodzinom, że będą wzajemnie uważać na siebie.
Szczęście im sprzyjało i znaleźli się w tym samym batalionie. Batalion ich został wysłany na wojnę. Było to straszliwa wojna, pośród rozpalonych piasków pustyni. Przez pewien czas Frank i Ted przebywali o obozie, chronionym przez lotnictwo. Lecz któregoś dnia pod wieczór przyszedł rozkaz by wkroczyć na terytorium nieprzyjaciela. Żołnierze pod piekielnym ogniem wroga dotarli do pewnej wsi. Ale nie było Teda. Frank szukał go wszędzie. Znalazł jego nazwisko w spisie zaginionych. Zgłosił się u komendanta z prośbą o pozwolenie na poszukiwanie jego przyjaciela.
To jest zbyt niebezpieczne – odpowiedział komendant. – Straciłem już twego przyjaciela, straciłbym również ciebie. Tam ostro strzelają.
Frank mimo wszystko poszedł. Po kilku godzinach znalazł Teda śmiertelnie rannego. Ostrożnie wziął go na ramiona. Nagle dosięgnął go pocisk. Nadludzkim wysiłkiem udało mu się donieść przyjaciela do obozu. Czy warto było umierać, by ratować umarłego? – spytał komendant. Tak – wyszeptał Frank, gdyż przed śmiercią Ted powiedział: Wiedziałem, że przyjdziesz

Ofiary składane przez zakupie gazetek przeznaczone są na bieżące potrzeby wspólnoty ministrantów.
W imieniu ministrantów i lektorów serdeczne Bóg zapłać za wszystkie składane ofiary

Informator z ubiegłego tygodnia

Aktualności Diecezji Gliwickiej

Aktualności Biura Prasowego Konferencji Episkopatu Polski, Katolickiej Agencji Informacyjnej,

Strony, na które warto zajrzeć….