GŁOS ŚW. MARCINA

II NIEDZIELA ADWENTU

Okres od 10.12.2017 r. – 17.12.2017 r


Ewangelia na niedzielę

CZYT.: IZ 40,1-5.9-11 / PS 85,9-14 / 2P 3,8-14 / MK 1,1-8

„Początek Ewangelii o Jezusie Chrystusie, Synu Bożym. Jak jest napisane u proroka Izajasza: Oto Ja posyłam wysłańca mego przed Tobą; on przygotuje drogę Twoją. Głos wołającego na pustyni: Przygotujcie drogę Panu, Jemu prostujcie ścieżki.

Wystąpił Jan Chrzciciel na pustyni i głosił chrzest nawrócenia na odpuszczenie grzechów. Ciągnęła do niego cała judzka kraina oraz wszyscy mieszkańcy Jerozolimy i przyjmowali od niego chrzest w rzece Jordan, wyznając /przy tym/ swe grzechy.

Jan nosił odzienie z sierści wielbłądziej i pas skórzany około bioder, a żywił się szarańczą i miodem leśnym. I tak głosił: Idzie za mną mocniejszy ode mnie, a ja nie jestem godzien, aby się schylić i rozwiązać rzemyk u Jego sandałów. Ja chrzciłem was wodą, On zaś chrzcić was będzie Duchem Świętym” (MK 1,1-8)

Chrześcijaństwo niesie ludzkości wezwanie do nawrócenia. Tych, którzy żyją wyłącznie dla doczesności, uświadamia, iż ona nie jest warta ludzkiego życia. Przed tymi, którzy nie dostrzegają żadnego sensu, usiłuje otworzyć perspektywę zaangażowania w budowę królestwa Bożego mającego wymiar wieczny. Adwent to szczególnie głośne wezwanie do nawrócenia. To czas wielkiego dziękczynienia Bogu za ukazanie sensu naszej ludzkiej egzystencji przez wcielenie Jego Jednorodzonego Syna. Równocześnie Adwent to czas wielkiej mobilizacji wszystkich wierzących celem maksymalnego wykorzystania dni spędzonych na ziemi i objawienia w swym środowisku radości z powodu poznania Bożego sensu życia.
Słuchając wezwania Jana Chrzciciela: „Przygotujcie drogę Panu, prostujcie ścieżki dla Niego”, miejmy odwagę postawić pytanie o sens naszego życia. Jeśli jest on dla nas znany, jeśli precyzyjnie wiemy, w jaki sposób możemy wykorzystać w pełni dzień dzisiejszy, podziękujmy Bogu, bo już uczestniczymy w „przygotowaniu drogi Panu i w prostowaniu ścieżek dla Niego”. Obejmijmy zaś swoją modlitwą tych, którzy jeszcze nie dostrzegają sensu tej pracy, niech ich wiara wzrośnie na tyle, by ten sens dostrzegli. Jeśli zaś nie dostrzegamy sensu dzisiejszego dnia, a więc i sensu życia, zacznijmy wołać w stronę Boga, by nas wyzwolił z tych ciemności i zesłał światło, choćby w nikłym płomyku roratniej świecy. Niech w jego blasku dostrzeżemy bezsens grzechu i sens ewangelicznej drogi życia

Intencje Mszalne

II NIEDZIELA ADWENTU 10.12.2017
07:00 Za ++ rodziców Emilię i Józefa JELONEK, Helenę i Antoniego BRONIEK, brata Kazimierza oraz ++ z pokrewieństwa
09:00 W intencji Parafian
10:30 Dziękczynna z podziękowaniem za otrzymane łaski z prośbą o dalsze Błogosławieństwo Boże, Opiekę Maryi Niepokalanej i zdrowie z okazji 70. rocznicy urodzin Bożeny JASTRZĘBSKIEJ oraz o Opiekę Bożą dla całej rodziny (TD)
12:00 Za ++ rodziców Mieczysława i Józefę ZATORSKICH, teściów Stanisława i Stanisławę LIZUREJ, syna Tomasza LIZUREJ oraz zięcia Sebastiana KRÓL
15:45 NIESZPORY ADWENTOWE
16:30 Za + żonę, matkę, babcię i prababcię Bogumiłę HELSZMID w 30. dniu po śmierci
PONIEDZIAŁEK 11.12.2017 – DZIEŃ POWSZEDNI
07:00 Za ++ rodziców Łucję i Karola, brata Gintra, teściów Marię i Ludwika oraz + szwagra Jana
18:00 1. Za ++ Gotfryda KULOZIK w kolejną rocznicę śmierci, jego żonę Leokadię oraz ++ z rodzin KULOZIK, REICHEL, PLOCH i ++ z pokrewieństwa.
2. Za ++ rodziców Alfreda i Jadwigę OBLONG, ich syna Jana oraz ++ zięciów
WTOREK 12.12.2017 – DZIEŃ POWSZEDNI
07:00 Za ++ rodziców Brunona i Małgorzatę KUKLIŃSKICH, ++ z pokrewieństwa oraz + zięcia Sławka
18:00 1. Za + żonę Gabrielę ZAWADZKĄ w 4. rocznicę śmierci oraz ++ rodziców Różę i Mieczysława.
2. Za + matkę Agnieszkę STYPA w 10. rocznicę śmierci, ++ ojca Józefa, dziadków RODE, STYPA oraz ++ z pokrewieństwa
ŚRODA 13.12.2017 – WSPOMNIENIE ŚW. ŁUCJI, DZIEWICY I MĘCZENNICY
07:00 Za ++ Jana, Antoniego, Katarzynę oraz ++ z rodziny SZLEGER i STOPYRA
17:30 RÓŻANIEC FATIMSKI
18:00 1. Za ++ rodziców Annę i Antoniego REICHEL, brata Stefana, bratową i bratanicę oraz ++ z pokrewieństwa KOZINOGA, REICHEL.
2. Za ++ brata Krzysztofa, syna Sławomira oraz ++ z pokrewieństwa
19:00 ADORACJA NAJŚWIĘTSZEGO SAKRAMENTU
CZWARTEK 14.12.2017 – WSPOMNIENIE ŚW. JANA OD KRZYŻA, PREZBITERA I DOKTORA KOŚCIOŁA
07:00 Za ++ rodziców Matyldę i Czesława, dwóch braci Ryszarda i Gerarda REINERT, teściów Annę i Stanisława DROSIK, ++ ciocię Marię i Emilię KONOPKA, dziadków z obu stron oraz ++ Księży, którzy pracowali w naszej Parafii
18:00 1. Za + męża, ojca i dziadka Andrzeja NIEDŹWIEDŹ w 1. rocznicę śmierci.
2. Za ++ żonę Luizę SZOSTOK, rodziców Jadwigę i Alojzego, brata Józefa, teściów oraz ++ z pokrewieństwa
PIĄTEK 15.12.2017 – DZIEŃ POWSZEDNI
07:00 Za ++ rodziców Romana i Eleonorę SOBEK, Joannę i Stefana NAPORA, dziadków oraz ++ z pokrewieństwa
17:00 ADORACJA NAJŚWIĘTSZEGO SAKRAMENTU
18:00 1. Dziękczynna z podziękowaniem za otrzymane łaski z prośbą o dalsze Błogosławieństwo Boże i zdrowie dla Adama.
2. Dziękczynna z podziękowaniem za otrzymane łaski i szczęśliwy przebieg studiów z prośbą o dalszą Opiekę Bożą i Dary Ducha Świętego na czas pracy zawodowej w intencji córki Alicji.
SOBOTA 16.12.2017 – DZIEŃ POWSZEDNI
07:00 Za wstawiennictwem św. Jana Pawła II w intencji Ojca Świętego Franciszka, za Kościół w świecie i w Polsce oraz z prośbą o rychłą beatyfikację Ks. Bpa Wilhelma Pluty
17:00 1. Za ++ żonę, matkę, babcię i prababcię Elżbietę WACŁAWEK w 21. rocznicę śmierci, jej ++ rodziców, teściów, braci, siostrę Urszulę oraz ++ z pokrewieństwa.
2. Za ++ rodziców Jana i Janinę MĄKOWSKICH, siostry Jadwigę i Cecylię, braci Edmunda i Henryka oraz ++ z pokrewieństwa
III NIEDZIELA ADWENTU – GAUDETE – 17.12.2017
07:00 Za ++ żonę Halinę KOBA, rodziców SOSNOWSKI, KOBA oraz ++ z pokrewieństwa
09:00 Za + męża, ojca i dziadka Lucjana KORZUS we wspomnienie urodzin oraz ++ z rodzin KORZUS, ZIOB
10:30 W intencji Parafian
12:00 Za + męża i ojca Zdzisława WILK w 3 rocznicę śmierci, ++ rodziców Jadwigę i Bolesława KRZYKOWIAK, teścia Stanisława WILK oraz ++z pokrewieństwa
15:45 NIESZPORY ADWENTOWE
16:30 W intencji Dzieci przyjmujących Sakrament Chrztu Św., ich rodziców i chrzestnych oraz z prośbą o Błogosławieństwo Boże dla Rocznych Dzieci

Ogłoszenia parafialne

 1. Świętujemy dzisiaj II Niedzielę Adwentu. Na godzinę 15:45 zapraszamy na adwentowe nieszpory. O godz. 16:30 Msza św. wieczorna.
 2. Serdecznie zapraszamy do udziału w Mszach św. roratnich, które w naszej parafii od poniedziałku do piątku o godz. 18:00. Zapraszamy dzieci z lampionami, młodzież i dorosłych. Niech to będzie także część naszego przygotowania się do Świąt Bożego Narodzenia.
 3. KOLEKTY: dzisiejsza na bieżące potrzeby naszej parafii, w przyszłą niedzielę kolekta (tzw. kopertowa) na remont naszych kościołów. Dzisiaj także przed kościołem zbiórka do puszek na pomoc dla Kościoła na Wschodzie.
 4. Składamy serdeczne podziękowania za prace wykonane w kościele i wokół kościoła. Dziękujemy za złożone ofiary i kwiaty.
 5. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej, naszego informatora parafialnego, opłatków na wigilijny stół oraz świec Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom (5zł mała świeca, 12zł duża świeca).
 6. Odwiedziny chorych i seniorów Parafii przed Świętami Bożego Narodzenia 15 i 16 grudnia (piątek i sobota). Zgłoszenia w zakrystii lub kancelarii.
 7. Okazja do skorzystania z Sakramentu Pokuty i Pojednania przed Świętami Bożego Narodzenia: w poniedziałek (18.12), wtorek (19.12), środę (20.12), czwartek (21.12), piątek (22.12), sobotę (23.12) od godz. 6:30 do 7:00 oraz od 13:00 do 16:00. Dzieci i młodzież zapraszamy w środę i w czwartek od godz. 13:00.
 8. W naszym informatorze parafialnym dostępny jest już plan duszpasterskich odwiedzin kolędowych (kolędy). Zachęcamy do nabywania informatora parafialnego, dochód ze sprzedaży przeznaczony jest na bieżące potrzeby wspólnoty ministrantów.
 9. Jeśli ktoś z parafian miałby do wycięcia choinkę i chciałby ją ofiarować do żłóbka prosimy o zgłoszenie się w zakrystii.
 10. W środę (13.12) i (20.12) od godz. 19:00 zapraszamy na Adorację Najświętszego Sakramentu. Zakończenie Adoracji około godz. 20:00.
 11. W niedzielę (17.12) przypadają urodziny Papieża Franciszka – pamiętajmy o Ojcu Świętym w naszych modlitwach
 12. Zbiórka ministrantów i lektorów w sobotę (16.12) o godz. 9:00.

Czy wiesz że…

zapalanie świec na wieńcu adwentowym oznacza czuwanie i gotowość na przyjście Chrystusa. Wiąże się to ze słowami Chrystusa, który określał siebie mianem „światłości świata”. Każda ze świec ma swoją symbolikę: Pierwsza świeca – symbol przebaczenia przez Boga nieposłuszeństwa Adama i Ewy wobec Niego. Druga świeca – symbol wiary patriarchów Narodu Izraelskiego jako wdzięczność za dar Ziemi Obiecanej. Trzecia świeca – symbol radości króla Dawida, który celebruje przymierze z Bogiem. Czwarta świeca – symbol nauczania proroków, głoszących przyjście Mesjasza. W Wigilię Bożego Narodzenia wszystkie palące się świece stanowią symbol bliskości „przyjścia” Jezusa. Światło świec w wieńcu oznacza nadzieję. Zieleń stanowi symbol trwającego życia. Natomiast kształt kręgu symbolizuje wieczność Boga, który nie ma początku ani końca, oraz wieczność życia Chrystusa. Wieniec adwentowy jest symbolem wyczekującego w miłości i radości Ludu Bożego. Stanowi także symbol zwycięstwa i godności królewskiej. Jest formą hołdu dla oczekiwanego Chrystusa jako zwycięzcy, króla i wybawiciela.

Ofiary składane przy zakupie gazetek przeznaczone są na pokrycie kosztów ich produkcji
oraz na potrzeby wspólnoty Ministrantów i Lektorów.
Bóg zapłać w ich imieniu za wszelkie składane ofiary.