GŁOS ŚW. MARCINA

 

V NIEDZIELA ZWYKŁA

Okres od 04.02.2018 r. – 11.02.2018 r

 

Ewangelia na niedzielę

 

HI 7,1-4.6-7/PS 147A,1B-2.3-4.5-6/1KOR 9,16-19.22-23/MK 1,29-39

Po wyjściu z synagogi Jezus przyszedł z Jakubem i Janem do domu Szymona i Andrzeja. Teściowa zaś Szymona leżała w gorączce. Zaraz powiedzieli Mu o niej. On podszedł i podniósł ją, ująwszy za rękę, a opuściła ją gorączka. I usługiwała im. Z nastaniem wieczora, gdy słońce zaszło, przynosili do Niego wszystkich chorych i opętanych; i całe miasto zebrało się u drzwi. Uzdrowił wielu dotkniętych rozmaitymi chorobami i wiele złych duchów wyrzucił, lecz nie pozwalał złym duchom mówić, ponieważ Go znały. Nad ranem, kiedy jeszcze było ciemno, wstał, wyszedł i udał się na miejsce pustynne, i tam się modlił. Pośpieszył za Nim Szymon z towarzyszami, a gdy Go znaleźli, powiedzieli Mu: „Wszyscy Cię szukają”. Lecz On rzekł do nich: „Pójdźmy gdzie indziej, do sąsiednich miejscowości, abym i tam mógł nauczać, bo po to wyszedłem”. I chodził po całej Galilei, nauczając w ich synagogach i wyrzucając złe duchy.

Świat naznaczony jest chorobami, wypadkami, tragicznymi splotami wydarzeń. Nawet wiara nie zdoła uchronić nas przed doświadczeniem poważnych kryzysów. Jednak nam, którzyśmy usłyszeli Dobrą Nowinę i przyjęli jej moc, dane jest światło nadziei płynącej ze zmartwychwstania Chrystusa. To światło jest wszystkim niezbędne do życia, dlatego świadomi rozmiarów ludzkiego bólu i rozpaczy, jako chrześcijanie stawajmy się szafarzami nadziei, która podnosi i leczy złamanych na duchu.
Tylko mocno zakorzenieni w Bogu, w Jego Słowie i łasce, możemy stawać się szafarzami nadziei. Tylko z Nim, w Nim i przez Niego możemy oddziaływać na innych.
Niech dzisiejsza niedziela będzie dla nas wezwaniem do stawania się szafarzem nadziei dla drugiego człowieka, nie raz nieznanego i obcego, a czasem naprawdę nam bliskiego.
Na nas wszystkich jako chrześcijanach spoczywa obowiązek pociągania ludzi do Jezusa przez przykład swojego życia…

Intencje Mszalne

V NIEDZIELA ZWYKŁA – 04.02.2018
07:00 Za + matkę i babcię Różę REICHEL we wspomnienie ziemskich urodzin, ++ ojca i dziadka Alfonsa, ich córkę Teresę, siostry Reginę WALISKO i Krystynę ŚLENZOK
09:00 Za + męża Eugeniusza BOK oraz ++ z rodzin KOWALSKI, BOK, PLOCH, CACH i ++ Kapłanów
10:30 Do Opatrzności Bożej za wstawiennictwem Matki Boskiej Niepokalanej o Dary Ducha Św. w intencji Ojca Andrzeja JASTRZĘBSKIEGO z okazji urodzin
12:00 Za ++ syna Tomasza LIZUREJ, rodziców Józefę i Mieczysława ZATORSKICH, teściów Stanisława i Stanisławę LIZUREJ, Sebastiana KRÓL oraz Krystynę i Zdzisława ZATORSKICH
15:45 NIESZPORY NIEDZIELNE
16:30 Za + ojca Huberta SALASOWICZ w 1. rocznicę śmierci oraz + matkę Łucję
PONIEDZIAŁEK 05.02.2018 – WSPOMNIENIE ŚW. AGATY, DZIEWICY I MĘCZENNICY
07:00 O Radość Życia Wiecznego dla ++ rodziców Marianny i Jana BOJKO
18:00 Dziękczynna z podziękowaniem za otrzymane łaski z prośbą o dalsze Błogosławieństwo Boże i zdrowie z okazji 35. rocznicy urodzin córki Danuty
WTOREK 06.02.2018 – WSPOMNIENIE ŚW. MĘCZENNIKÓW PAWŁA MIKI I TOWARZYSZY
07:00 Dziękczynna z podziękowaniem za otrzymane łaski z prośbą o dalsze Błogosławieństwo Boże i zdrowie z okazji 90. rocznicy urodzin Władysława CZUPEK oraz o Opiekę Bożą dla całej rodziny (TD)
18:00 Za ++ Zofię JASTRZĘBSKĄ – intencja ofiarowana od sąsiadów z ulicy Janasa 1 i 2
ŚRODA 07.02.2018 – DZIEŃ POWSZEDNI
07:00 Intencja wolna
18:00 Za + matkę Eugenię SOŚNIAK w rocznicę śmierci, ++ ojca Józefa, teściów Stanisławę i Władysława WACHOWSKICH oraz ++ z pokrewieństwa i ++ Kapłanów
CZWARTEK 08.02.2018 – DZIEŃ POWSZEDNI
07:00 Intencja wolna
18:00 Za + matkę Jadwigę w rocznicę śmierci, ++ ojca Czesława, dziadków oraz ++ z pokrewieństwa
PIĄTEK 09.02.2018 – DZIEŃ POWSZEDNI
07:00 Intencja wolna
17:00 ADORACJA NAJŚWIĘTSZEGO SAKRAMENTU
18:00 1. Za ++ rodziców Agnieszkę i Augustyna FRANKE, Helenę i Józefa BERESKA, siostrę Marię, jej męża Norberta oraz ++ z pokrewieństwa.
2. Za + męża Henryka ROGALA w 19. rocznicę śmierci, ++ rodziców Honoratę i Jana oraz brata Włodzimierza
SOBOTA 10.02.2018 – WSPOMNIENIE ŚW. SCHOLASTYKI, DZIEWICY
07:00 Intencja wolna
17:00 1. Do Miłosierdzia Bożego za ++ rodziców Alfonsa i Annę KUNA, męża Gerarda WÓJCIK oraz ++ z rodzin KUNA – WÓJCIK.
2. Za ++ dziadków Magdalenę i Józefa BOSOWSKICH, Wandę i Józefa ALEKSY, Alicję i Józefa LIS oraz Agnieszkę i Alojzego MAINKA.
VI NIEDZIELA ZWYKŁA – 11.02.2018 – ŚWIATOWY DZIEŃ CHOREGO
07:00 Intencja wolna
09:00 Dziękczynna z podziękowaniem za otrzymane łaski z prośbą o dalsze Błogosławieństwo Boże i zdrowie z okazji 95. rocznicy urodzin Doroty KLINER oraz o Opiekę Bożą dla całej rodziny (TD)
10:30 W intencji Chorych i Seniorów Parafii z okazji Światowego Dnia Chorych
12:00 Dziękczynna z podziękowaniem za otrzymane łaski z prośbą o dalsze Błogosławieństwo Boże i zdrowie z okazji urodzin Heleny i o Opiekę Bożą dla całej rodziny CZAJA
15:45 NIESZPORY NIEDZIELNE
16:30 Do Ducha Świętego z prośbą o Jego Światło, Dary oraz Opiekę Matki Bożej dla Krzysztofa SŁOWIŃSKIEGO z okazji 18. rocznicy urodzin

Ogłoszenia parafialne

  1. 1. Serdecznie zapraszamy na Nieszpory Niedzielne na godz. 15:45. Msza św. wieczorna o godz. 16:30.
  2. W poniedziałek (05.02) przypada Wspomnienie św. Agaty, w czasie Mszy św. w tym dniu pobłogosławimy wodę i chleb ku jej czci.
  3. W środę (07.02) po Mszy św. około godz. 18:30 adoracja Najświętszego Sakramentu. Zakończenie adoracji około godz. 19:45.
  4. W czwartek (08.02) przypadają urodziny i imieniny Biskupa Seniora Jana Wieczorka. Pamiętajmy o Księdzu Biskupie w naszych modlitwach.
  5. W przyszłą niedzielę (11.02) przypada Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes – Światowy Dzień Chorego. O godz. 10:30 Msza św. w intencji Chorych i Seniorów Parafii.
  6. KOLEKTY: dzisiejsza na bieżące potrzeby Parafii (ogrzewanie, podatki, energia, wywóz śmieci), w przyszłą niedzielę kolekta kopertowa na remont naszych kościołów.
  7. Składamy serdeczne podziękowania za prace wykonane w kościele i wokół kościoła w minionym tygodniu. Dziękujemy za złożone ofiary i kwiaty.
  8. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej oraz naszego informatora parafialnego Głos św. Marcina.
  9. Informujemy, że Sakrament Bierzmowania będzie w tym roku udzielany w czasie Mszy o godz. 18:00 w czwartek 15 marca. Szafarzem Sakramentu będzie Biskup Ordynariusz Jan Kopiec

„Droga krzyżowa z pierścieniem”


Profesor sprawdzał wypracowania studentów. Nie było to zajęcie zbyt zajmujące, więc trochę się nudził. W pewnej chwili trafił między zapisanymi kartkami na jedną pustą. Położył ją przed sobą i napisał zdanie: „W pewnej norze ziemnej mieszkał sobie pewien hobbit”. To zdanie zmieniło światową literaturę. A dokładnie – dokonała tego książka, którą profesor dopisał do tego zdania, zatytułowana „Hobbit, czyli tam i z powrotem”, oraz jej kontynuacja, trylogia „Władca pierścieni”.


Profesorem był angielski lingwista z Oksfordu John Ronald Reuel Tolkien. O „Władcy pierścieni”, swojej najbardziej znanej książce, Tolkien napisał w liście do przyjaciela, ks. Roberta Murraya, że jest ona „zasadniczo dziełem religijnym i katolickim; początkowo niezamierzenie, lecz w poprawkach świadomie”.


Element religijny w książkach Tolkiena to trzy różne, ale wzajemnie powiązane sfery: wewnętrzny konflikt dobra i zła, bezinteresowna ofiara, oraz odwieczne pytanie o czas i wieczność, a szczególnie o życie i śmierć.


Zalążki tych tematów widać już „Hobbicie”, ale najbardziej zostały one rozwinięte we „Władcy pierścieni”. Zło jest u Tolkiena wyłącznie brakiem dobra. Samo nie potrafi tworzyć, a jedynie psuje rzeczy już istniejące. Najbardziej odrażające istoty – orki były kiedyś pięknymi elfami, które oddały się na służbę złu. Potwory powołane do życia przez złego czarodzieja Sarumana nie są tak naprawdę niczym nowym, lecz jedynie skarlałą wersją już istniejących mieszkańców Śródziemia albo ich mieszanką.


Dobro jest znacznie ciekawsze. Czarodziej Gandalf Szary to archetypiczna prefiguracja obdarzonego mocą proroka albo patriarchy, który nieświadomym ludziom przynosi obietnicę Królestwa. Kiedy indziej przypomina Chrystusa – gdy ginie w obronie przyjaciół, walcząc z prastarym potworem ciemności Balrogiem, a potem w tajemniczy sposób powraca, obdarzony większą siłą i mądrością, już jako Gandalf Biały.


Typem Chrystusa jest także Aragorn – włóczęga pochodzący z królewskiego rodu. Jego wędrówka uosabia mit o wygnanym i powracającym Królu. Jednak natura mesjańska najpełniej objawia się w głównym bohaterze „Władcy Pierścini” – Frodo Bagginsie, bratanku Bilba z pierwszej powieści. Wszyscy hobbici obrazują wzniosłość pokory, a ich wymuszona odwaga to prawdziwe studium heroizmu.


Wędrówka Froda i Sama do mroków Mordoru, żeby zniszczyć niebezpieczny pierścień, to w istocie – jak pisze Joseph Perce – mistyczna Via Dolorosa. Hobbiści dźwigają pierścień, który jest symbolem i źródłem wszelkiego zła, niczym krzyż. „Jak Jezus, Frodo wchodzi w sam środek królestwa nieprzyjaciela, aby go pokonać. I jak On jest słaby i bezbronny, ale ostatecznie okazuje się silny i nieprzezwyciężony, ponieważ odmawia użycia metod swojego wroga” – pisze Pearce.Zdaniem biografa jeśli podąża się uważnie za Drużyną Pierścienia do głębin Mordoru i z powrotem, można ujrzeć fascynującą prawdę, a może nawet – najbardziej fascynującą Prawdę. Poszukiwanie sensu tej powieści może się wówczas okazać pielgrzymką. To wędrówka zaczyna się od pewnej nory ziemnej, w której mieszkał pewien hobbit…

Źródło: Niedziela – Tygodnik Katolicki
Edycja warszawska 2/2013

 

Ofiary składane przez zakupie gazetek przeznaczone są na bieżące potrzeby wspólnoty ministrantów.
W imieniu ministrantów i lektorów serdeczne Bóg zapłać za wszystkie składane ofiary

Informator z ubiegłego tygodnia

Aktualności Diecezji Gliwickiej

Aktualności Biura Prasowego Konferencji Episkopatu Polski, Katolickiej Agencji Informacyjnej,

Strony, na które warto zajrzeć….